Указатель м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26/32
(096) 804 01 01, (073) 804 01 01, (050) 804 01 01

Протипокази та обмеження до МРТ і КТ

Пацієнт, якому потрібно зробити МРТ чи КТ діагностику, повинен бути впевнений у безпеці цієї процедури.

Протипокази та обмеження до МРТ

Під час проведення МРТ та КТ існує низка обмежень та протипоказань, про які Вас обов’язково проінформує наш медичний персонал.

Металеві предмети

Однією з властивостей магнітного поля МРТ є притягування металевих предметів. Як і пацієнт, так і лікарі, які перебувають у приміщенні магнітно-резонансного томографа, можуть стати «жертвами» металевих предметів, які довільно пересуваються у сильному магнітному полі. Саме для запобігання таким нерозумінням будь-які залізовмісні предмети проносити в зону дії МРТ не можна.

Сильне магнітне поле томографа може безпосередньо притягнути будь-які залізні предмети, які знаходяться всередині вашого тіла: судинні кліпси, металеві фіксатори, металеві і магнітні імплантати та інше. У таких випадках МРТ-діагностика заборонена, оскільки може спричинити усунення цих предметів. 

Окрім цього, металеві предмети можуть бути причиною спотворення зображення, що може призвести до неправильних висновків на основі отриманої інформації.

Прилади

Магнітне поле може також порушити роботу як імплантованих електронних приладів, так і зовнішніх, таких як:

 • слуховий апарат
 • водії ритму серця
 • носії інформації
 • диски
 • кредитки
 • магнітні картки
 • карти флеш-пам’яті
 • мобільні телефони

Вагітність

Чи можна проводити процедуру обстеження під час вагітності? Як факт не встановлено будь-якої потенційно шкідливої ​​або небезпечної дії магнітних полів на вагітність та плід. Але все-таки, щоб уникнути невідомого (варто пам’ятати, що кожен організм реагує на сторонній вплив по-своєму), не рекомендується поспішати проводити таке обстеження під час вагітності. МРТ-діагностика під час вагітності може мати місце лише за наявності життєво важливих показань або за підозри аномалії у плода. У цьому випадку призначити таке обстеження має право лише компетентний лікар.

Клаустрофобія

Не можна проводити МРТ-діагностику хворим, які страждають на клаустрофобію (боязнь закритих просторів). Панічні напади під час перебування у тунелі апарату можуть не дозволити провести дослідження.

Макіяж

Представницям прекрасної половини людства варто звернути увагу на те, що при дослідженні голови елементи макіяжу (такі як тіні, туш та інші) можуть перешкоджати хорошій якості зображення або знижувати діагностичну цінність. Тому жінкам ми даємо наполегливу та слушну пораду утриматися від нанесення макіяжу.

Діти

Тепер про дітей. У дитячому віці (до дев’яти років) може бути потрібна седація (викликане лікарськими препаратами придушення свідомості) або наркоз. Ця необхідність обумовлюється нестабільною поведінкою дитини, що може спричинити збій у дослідженні. Деталі слід обов’язково обговорити перед обстеженням з анестезіологом.

Обмеження за вагою при МРТ

Обмеження за вагою до 100 кг. (Деталі уточнюйте по телефону).

Щодо протипоказів до проведення МРТ

Магнітно-резонансна томографія протипоказана за наявності татуювань, виконаних за допомогою барвників, що містять металеві з’єднання. Титан, широко використовується в протезуванні, не є феромагнетиком і практично безпечний при МРТ, але наявність татуювань, виконаних за допомогою барвників на основі титанових сполук (наприклад, на основі діоксиду титану), є протипоказанням для дослідження. Тому навіть така дрібниця може спричинити неприємні наслідки.

До відносних протипоказів можуть також належати:

 • інсулінові насоси;
 • нервові стимулятори;
 • неферомагнітні імплантати внутрішнього вуха;
 • протези клапанів серця;
 • кровоспинні кліпси (крім судин мозку);
 • декомпенсована серцева недостатність.

Важливо знати, що при дослідженні органів малого тазу сечовий міхур повинен бути помірно наповненим, але не під час дослідження інших органів чи областей (інакше важко буде дочекатися закінчення процедури.)

Протипокази та обмеження до КТ

Комп’ютерна томографія – метод спеціального рентгенологічного дослідження органів та систем для візуалізації, пошарового вивчення їхньої анатомічної будови та певних функціональних станів.

Під час обстеження пацієнт отримує дозу опромінення, що розраховується відповідно до ділянки дослідження, кількості проведених серій та ваги обстежуваного, записується у спеціальному протоколі обстеження та є індивідуальним для кожного випадку. Ця доза зазвичай вища за дозу при звичайному рентгенологічному обстеженні, оцінюються діагностичні переваги над ризиками.

Обстеження внутрішніх органів вимагає певної попередньої підготовки, наприклад: 

 • дієта
 • очисні клізми
 • прийом проносних препаратів
 • спазмолітиків тощо.

КТ проводиться найчастіше з попереднім водним навантаженням (починаючи за 1-2 години до самого обстеження), тому необхідно попередньо це обговорити з лікарем.

Обстеження може проводитися нативно (без розмаїття) і з баченням контрастного посилення неіонним йодовластивим розчином. Як правило, всі обстеження органів черевної порожнини та малого тазу потребують запровадження контрасту (ангіографія, пухлинні ураження тощо), інші ділянки – залежно від мети дослідження. 

Необхідність контрастного посилення аргументує лікар-рентгенолог. Воно необхідно для чіткої візуалізації тканин та органів, заповнює судини для оцінки їх анатомії та прохідності, накопичується та виділяється різними нормальними та патологічними утвореннями по-різному, що становить основу диференціальної діагностики. Введення контрасту може супроводжуватися певними алергічними реакціями, має свої показання та протипоказання (абсолютні та відносні), тому перед таким обстеженням вам необхідно обговорити це з лікарем та заповнити анкету для визначення можливих ризиків.

Оскільки контраст виводиться нирками, необхідно знати показники ниркового обміну, що розраховуються за швидкістю клубочкової фільтрації (для вирахування необхідні показники креатиніну з біохімічного аналізу крові)

Термін придатності КТ аналізу до 30 днів, в особливих випадках термін може бути меншим.

Надайте інформацію лікарю про:

 1. Ваша вага (обмеження за вагою понад 120 кг);
 2. Вагітність;
 3. Якщо Ви годуєте дитину грудьми;
 4. Проведення обстежень з контрастом у найближчі 3 дні;
 5. Алергічні захворювання в анамнезі;
 6. Помірні або виражені реакції на введення контрасту в анамнезі;
 7. Бронхіальна астма;
 8. Гіпертиреоїдизм (захворювання щитовидної залози);
 9. Серцева недостатність;
 10. Цукровий діабет;
 11. Нічкові захворювання в анамнезі;
 12. Оперативні втручання на нирках;
 13. Артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба);
 14. Подагра;
 15. Ліки, які на час обстеження приймає пацієнт (зокрема – постійно).